Betlehemský outsider a prenikavá katolícka exklúzia

Autor: Peter Lucian Baláž | 15.12.2019 o 15:46 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  966x

Ježiš je nielen celoživotný outsider, ale aj „insider“. Ak sme vylúčení z vlastnej komunity alebo nám preniká hrubá ihlica do pľúc, či nás čokoľvek vnútorne zraňuje, vždy môžeme nájsť v jeho živote paralely s naším a posilniť sa.

„Prišiel do svojho vlastného, a vlastní ho neprijali.“ (Jn 1, 11) budeme počuť počas liturgie na Božie narodenie o Ježišovom vylúčení na okraj vlastnej spoločnosti. Po mojej suspenzii za publikovanie bez biskupovho súhlasu (vo veci, ktorá je aktuálne v príkrom rozpore s evanjeliom, v čom mi dal za pravdu pred týždňom iný z biskupov) som sa dostal na okraj vlastného spoločenstva veriacich. Spoznávam ľudí a realitu z dosiaľ nepoznaného a radikálne iného pohľadu. Spoznávam podobne vylúčených a odkopnutých z vlastného cirkevného spoločenstva. Byť vylúčený z komunity a stavu, ktoré pre vás nič neznamenajú, veľmi nepocítite. Ak je tomu však opačne a ak sa k tomu pridajú aj existenčné otázky, tak to je už iná pesnička...K závažným nedostatkom konania hierarchie Rím. kat. Cirkvi odporúčam rozhovor s benediktínskym mníchom Davidom Steindl-Rastom https://zurnal.pravda.sk/rozhovory/clanok/517811-vdacnost-v-tazkych-casoch/

Ježiš zažíva sociálno-náboženskú exklúziu aj neskôr po svojom narodení. Jozef s Máriou s ním utekajú krátko po jeho narodení do Egypta. Ježiš ako Jozefov nemanželský syn, bol terčom posmeškov a opovrhovania: „Povedali mu: My sme sa nenarodili zo smilstva; máme len jediného otca, Boha“. (Jn 8,41) Alebo prežíval rolu outsidera, keď ho neprijali Samaritáni preto, lebo chcel ísť do Jeruzalema. Kristovo narodenie a smrť bytostne súvisia, to je malá násobilka teológie. Vylúčenie do betlehemskej maštale završuje opustenie vlastným ľudom na Golgote: "Bože môj, Bože môj, prečo si ma opustil?", modlí sa Ukrižovaný slovami žalmu. Potom ako dokonal, vojak mu prebodne bok. Ježiš teda rozumie nielen naším vylúčeniam zo spoločenstiev, ale rovnako dobre rozumie aj všetkému, čo do nás neželane vniká a preniká do vnútra- psychicky aj fyzicky.  On je zároveň aj „insider“, kde z mnohých prekladov tohto slova asi najlepšie vyhovuje slovo „znalec“. Je znalec a špičkový odborník na všetky naše vnútorné bolesti a trápenia, čo nás telesne aj duševne zasahujú a prenikajú.

Keď som pred dvomi rokmi spadol na bicykli na horskej ceste, prepichlo mi jedno zo štyroch zlomených rebier pľúca. Takmer hneď, ako ma po dvoch dňoch hospitalizovali, prišiel pán doktor s pomerne hrubou a dutou ihlicou. Aby v polosfúknutých pľúcach mohol byť vyrovnávaný tlak, musel do nich urobiť nový otvor. Bez umŕtvenia, či nejakej spríjemňujúcej tabletky, narátal asi druhé rebro od krku a začal pri ňom tlačiť na ihlicu obomi rukami. Lenže svalovina a šľachy stvrdnuté rokmi tréningu sa nie a nie poddať. Tak som začal mierne pohybovať trupom, aby mohol hrot preniknúť dovnútra. Nakoniec po spoločnom dlhšom namáhaní ihlica prenikla do pľúc a zo mňa sa vydralo chrčiace „uáááá“ so slovami: „už to cítim skoro na chrbte.“

Pred týmito Vianocami sa pýtam, či sa narodí počas nich outsider Ježiš aj v srdciach neoutsiderov? Otázka však platí rovnako aj pre vylúčených z vlastných komunít. Vždy je tu reálne nová výzva nasledovať Ježiša a neostať frustrovaný a zlomený. Ježiš je v outsiderstve neustále o krok vpredu pred každým. Od bičovania roztrhanému mu vojak na kríži svojím rímskym pilusom, dovolím si povedať, nie prepichne, ale rozpolí srdce a urobí z neho dokonalého insidera. Kristus za našu spásu už nemá čo viac dať, lebo dal všetko. Požehnaný advent aj Vianoce všetkým vylúčeným „out“ ale aj zasiahnutým „in“.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kočner písal aj Dankovi, ten odpovedal zdržanlivo

Danko v komunikácii vystupuje rezervovane.

Komentár Zuzany Kepplovej

A môže sa to stať aj vám

Danko s Ficom zase strašili.


Už ste čítali?